post

Sportivii din Rusia au luat primul loc la Jocurile țărilor CSI, relatează TASS. Numărul total al medaliilor câștigate este 288, jumătatea dintre ele fiind de aur. Sportivii ruși au urcat pe cea mai înaltă treaptă a piedestalului de 149 de ori. De asemenea, echipa din Rusia a ocupat locul 2 de 89 de ori și a fost pe locul 3 în topul liderilor de 50 de ori.

Pe locul 2 al clasamentului medaliilor se află gazda competițiilor – bielorușii au câștigat 236 de medalii. Pe locul 3 este echipa din Uzbekistan. Jocurile s-au încheiat ieri, la 13 august.
După cum relatează Russki Mir, Jocurile II ale țărilor CSI s-au deschis în capitala Republicii Belorus la 5 august. La Jocuri au participat sportivii din 22 de țări. În afară de cele 9 țări ale Comunității, și-au trimis echipele țările precum Iran, Liban, Cuba, Vietnam, Egipt, Emiratele Arabe.
Echipa Rusiei a cuprins peste 400 de sportivi. Au concurat în 20 de sporturi. Ministrul Sportului din FR Oleg Matîțin a subliniat că delegația Rusiei la Jocurile țărilor CSI a fost una dintre cele mai reprezentative.

Numărul total al participanților la Jocurile II ale țărilor CSI a fost de 2200 de sportivi. Au concurat a competiții de baschet, box, volei, handbal, diverse arte marțiale, atletism, minifotbal, volei pe plajă, fotbal pe plajă, tir cu arcul, gimnastică ritmică și alte tipuri de sport. Jocurile s-au desfășurat în 11 orașe ale Republicii Belorus.
Reamintim că este a doua ediție a Jocurilor țărilor CSI. Prima ediție a avut loc la orașul Kazan, în Rusia.
Statutul capitalei sportive Minsk l-a obținut în aprilie 2023. Anul viitor acest statut va fi acordat orașului Gyumri, Armenia. În anul 2025 îl va obține orașul Ganja, Azerbaidjan, tot acolo va avea loc ediția a III-a a Jocurilor țărilor CSI. Ganja va transmite acest statut onorific către orașul Almatî din Kazahstan.